W roku 2013 nasz WTZ zaangażowany był w projekt systemowy POKL współfinansowany przez Unię Europejską pt. "Wsparcie osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym (w tym z zespołem Downa i/lub niepełnosprawnościami sprzężonymi) oraz głębokim stopniem upośledzenia umysłowego III". Projekt ten realizowany jest przez PFRON w partnerstwie z PSOUU (Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym) - największą i najbardziej doświadczoną organizacją w Polsce zajmującą się problematyką niepełnosprawości intelektualnej.
Co istotne, jesteśmy jednym ośrodkiem spoza PSOUU, który został zaproszony do udziału w tym projekcie. Dlatego możliwość współpracy przy jego realizacji było dla nas zarówno nobilitacją, jak i dużym wyzwaniem organizacyjnym.
Celem projektu jest aktywizacja jego beneficjentów, zdobycie nowych doświadczeń i podniesienie kompetencji społeczno-zawodowych, co może uł...
Współpraca z hipermarketem budowlanym LEROY MERLIN w Piasecznie.
Efektem sześcioletniej współpracy ze sklepem, pozyskania funduszy na staż zawodowy z PFRON przyznanych przez PUP Piaseczno, a także na staż rehabilitacyjny w ramach projektu systemowego POKL jest zatrudnienie Anny w sklepie Leroy Merlin na stanowisku dekoratora.
Anna jest uczestniczką, która przeszła cały cykl aktywizacji zawodowej w sklepie Leroy Merlin:
2009 - praktyki zawodowe
2011-2012 - rola mentora, asystenta opiekuna praktykantów
2013-2014 - staż zawodowy / rehabilitacyjny
2014 - zatrudnienie
Dzięki otwartości dyrektorów sklepu Leroy Merlin w Piasecznie - Tomasza Kuzawińskiego i Jakuba Marlewskiego, od 2008 roku przeprowadzonych zostało dotychczas sześć edycji praktyk zawodowych, w sumie dla 25 uczestników WTZ. Ponadto, dwie osoby miały możliwość odbycia półrocznego stażu.
Każdorazowo praktykanci i stażyści muszą po...
Organizowane są od roku 2008.
Więcej na ten temat: tutaj
Podczas praktyk przełamujemy stereotypy na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną funkcjonujące wśród potencjalnych pracodawców i współpracowników. W zakładach pracy opiekę nad praktykantami sprawują pracownicy WTZ – trenerzy pracy. Na podkreślenie zasługuje fakt, że korzystają oni z pomocy asystentów, której to roli podjęli się Anna i Andrzej - uczestnicy WTZ o wysokim stopniu samodzielności i zaradności społeczno-zawodowej - którzy brali udział w praktykach w ubiegłych latach, teraz zaś pomagają swoim kolegom w pracy w sklepie Leroy Merlin.
Podczas praktyk zawodowych uczestnicy:
-
zdobywają doświadczenie zawodowe i nowe umiejętności zawodowe;
-
uczą się samodzielności w miejscu pracy;
-
rozwijają swoją odpowiedzialność i dojrzałość zawodową;
-
mają okazję sprawdzenia się w realnych warunkach pracy;
-
...
Warsztaty realizowane są za pomocą różnorodnych metod nauczania (wykład, dyskusja, analiza dokumentów, rozwiązywanie krzyżówek, wypełnianie schematów, burza mózgów, mapa mentalna, kalambury, scenki, metoda kapeluszy myślowych, projekcja filmów edukacyjnych) i środków dydaktycznych. Podczas warsztatów uczestnicy, pracując indywidualnie, w parach lub grupowo, z pomocą trenera ćwiczą następujące umiejętności:
-
świadomość pojęcia pracy i jej znaczenie w życiu człowieka;
-
świadomość siebie, swoich mocnych stron, predyspozycji, kompetencji zawodowych;
-
znajomość różnych zawodów i cech niezbędnych do ich wykonywania;
-
znajomość różnych metod poszukiwania pracy;
-
aktywne poszukiwanie pracy;
-
przygotowanie się i zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Konsultacje obejmują badanie uzdolnień, zainteresowań, preferencji zawodowych uczestników projektu za pomocą różnych kwestionariuszy i rozmów oraz sformułowanie indywidualnych planów działania. Podczas konsultacji poruszane są także bieżące sprawy i problemy uczestników. Wspólnie z doradcą zawodowym omawiają oni kwestie poszukiwania pracy, przeglądają oferty pracy, przygotowują się do rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki refleksjom, którymi uczestnicy dzielą się z doradcą zawodowym podczas rozmów indywidualnych, zespół terapeutyczny ośrodka uzyskuje bezcenne informacje na temat tzw. "miękkich efektów" aktywizacji zawodowej: wzrostu samoświadomości, samooceny, aktywności, motywacji do pracy w WTZ. W roku 2011 doradca zawodowy WTZ prowadziła rozmowy na temat możliwości podjęcia działalności gospodarczej przez jednego z uczestników WTZ, a także udzieliła mu pomocy w przygotowaniu ulotki dla jego firmy. W roku 2013 jedna z uczes...